بازار ساز خودکار (AMM) چیست و چگونه کار می کند؟

شما می‌توانید یک بازار ساز خودکار (Automated Market Maker) که به اختصار آن را AMM می‌نامیم، به عنوان یک ربات تصور کنید که همیشه قیمت بین دو دارایی را به شما اعلام می‌کند. برخی مانند یونی سواپ از فرمول‌های ساده استفاده می‌کنند، در حالی که کرو، بلنسر و دیگر پروتکل‌ها از فرمول‌های پیچیده‌تر بهره می‌برند. با استفاده از بازارساز خودکار می توانید با اطمینان بیشتری تجارت کنید و همچنین از طریق تامین نقدینگی درآمدزایی کنید. بازارسازهای خودکار در شبکه دیفای مستقر شده‌اند. تمرکززدایی از بازار با این روش بنیادین، از مهم‌ترین چشم اندازهای جهان ارزهای دیجیتال است. اما این مبادلات چگونه کار می ‎کنند؟ چرا راه اندازی بازار سکه‌‎های جدید در این زنجیره به راحتی صورت می‎‌گیرد؟ آیا بازارساز خودکارمی تواند با صرافی های کلاسیک رقابت کنند؟ تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

سازنده خودکار بازار یا AMM چگونه کار می کند؟

صرافی بوم ارز : سازنده خودکار بازار از این جهت که جفت معاملاتی به عنوان نمونه ETH / DAI در آن نیز وجود دارد شبیه اوردر بوک صرافی است. با این حال برای انجام معامله نیازی به طرف معامله در طرف دیگر ندارید. به جای آن شما با یک قرارداد هوشمند ارتباط برقرار می کنید. این قرارداد هوشمند بازار را برای شما ایجاد می‎ کند. در صرافی غیر متمرکز مبتنی بر دفتر سفارشات مانند Binance DEX تراکنش‌ها به طور مستقیم بین کیف پول های کاربران انجام می‌گیرد. اگر به عنوان نمونه BNB خود را با جفت BUSD در Binance DEX مبادله کنید شخص دیگری  آن را در این صرافی از شما با همان جفت ارز می‌خرد. ما این معاملات را همتا به همتا یا P2P نامگذاری می‌کنیم.

بازار ساز خودکار
بازار ساز خودکار

از طرف دیگر شما می‎ توانید AMM را به عنوان همتا به قرارداد P2C تصور کنید. به معنای کلاسیک در معاملات دیگر به طرفین معامله احتیاجی نداریم. زیرا معاملات به طور مستقیم بین کاربران‌ و قراردادها به صورت خودکار شکل می‌گیرند.چرا که در AMM هیچ اوردر بوک و هیچ نوع سفارشی وجود ندارد. اینکه برای دارایی ای که می‎خواهید آن را بخرید یا بفروشید چه قیمتی مشخص می‎ شود را این فرمول تعیین می‎ کند نه خود کاربر.کاربر فقط فرمول را تعیین میکند. باید به این نکته اشاره کرد که تعدادی از طرح‎ های AMM در آینده ممکن است این محدودیت را از میان بردارند. پس نیازی به طرفین معامله نداریم. اما هنوز کسی باید بازار را ایجاد کند. نقدینگی می‌بایست در قرارداد هوشمند به واسطه‌ی کاربرانی ارائه شود که موسسات تامین نقدینگی یا LP نام دارند.

تامین کنندگان نقدینگی بودجه‎ ای را به شبکه نقدینگی اضافه می‎ کنند. شما باید نقدینگی را به عنوان انبوهی از وجوه در نظر بگیرید که تاجران قادرند با آن معامله کنند.آنها به ازای تامین نقدینگی به پروتکل LPها از معاملات انجام شده در استخر ،هزینه دریافت می ‎کنند. افزودن وجوه به صندوق نقدینگی بسیار ساده است. پاداش‌ها توسط پروتکل مشخص می‎ شوند. به عنوان مثال یونی سواپ v2 0.3% از معامله‌گران می‌گیرد. و مستقیما آن را به استخر نقدینگی می‌ریزد. بقیه‌ی سیستم عامل‎ ها یا فورک‎ ها ممکن است هزینه کمتری داشته باشند تا تامین کنندگان بیشتری به استخر نقدینگی جذب شوند.

 

 

 

Schedule appointment

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

bomarzadmin13661366

Vestibulum ante ipsum

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Donec rutrum congue leo eget malesuada vestibulum.

Learn more about us

ارسال دیدگاه