بلاکچین چیست و چگونه کار میکند؟

بلاکچین چیست؟

بلاکچین

بلاک چین اصلی ترین فناوری زیرساختی بیت کوین است که درواقع اساس بیت کوین بر پایه این تکنولوژی بنا شده است.بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. ما برای انجام یک تراکنش مالی باید از یک واسطه نظیر بانک استفاده کنیم، اما بلاک چین این امکان را به خریداران و فروشندگان (ارسال‌کنندگان و دریافت‌کنندگان پول مجازی) می‌دهد که به صورت مستقیم با هم در ارتباط باشند و نیاز به یک شخص سوم به عنوان واسطه از بین برود. این شکل از تراکنش را «همتا به همتا» می‌نامند.در واقع تفاوت بلاکچین با سیستم های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته میشود. با استفاده از کریپتوکارنسی و توزیع داده ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده، تقریبا از بین میرود.

مرکزداده‌ای که بلاک چین‌ها در آن قرار دارند، بر خلاف سیستم‌های بانکی که دارای یک موقعیت مشخص و در اصطلاح متمرکز عمل می‌کنند، کاملا غیرمتمرکز بوده و در سراسر جهان پخش هستند. محل نگهداری بلاک چین‌ها را در اصطلاح «دفتر کل توزیع شده» می‌نامند.

هر یک از بلوک های موجود در بلاک چین از قسمت های دیجیتالی اطلاعات که شامل سه بخش است تشکیل شده اند:

اطلاعات مربوط به تراکنش های شما

اطلاعات  شرکت کنندگان در معاملات

هر بلوک اطلاعات متمایزی با دیگر بلوک ها دارد

نحوه کار بلاک چین به زبان ساده:

معامله باید انجام شود. درخواست یک تراکنش: شما پس از کلیکی سریع روی گزینه خرید، وارد مرحله بعد میشوید و خرید خود را قطعی میکنید. (درخواست تراکنش)

پس از خرید، معامله شما باید تأیید شود. این کار را  شبکه رایانه ها که بیش از هزاران رایانه هستند و در سراسر جهان گسترده اند انجام می دهند.بعد از اینکه تراکنش شما تایید شد، رنگ آن سبز میشود.مبلغ معامله تان، امضای دیجیتالی شما و امضای دیجیتالی شرکت آنلاینی که از آن خرید کردید، همگی در یک بلاک ذخیره میشوند.(ایجاد بلوک نشان دهنده تراکنش)

پس از تأیید درستی معامله ، اطلاعات در یک بلوک اختصاصی ذخیره می شود. معامله  شما به یک شبکه همتا به همتا متشکل از گره ها ارسال میشود، یعنی در واقع تراکنش شما به هزاران تراکنش دیگر شبیه به خود ملحق میشود.(ارسال بلوک به هر گره در شبکه)

(هر گره تراکنش را تایید میکند) گره ها بدلیل مشارکت خود در تامین امنیت شبکه با واحد های تازه کار کریپتو کارنسی(رمزنگاری سیستمی) پاداش میگیرند.پس از تأیید همه معاملات یک بلوک، باید به آن یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام هَش داده شود. پس از گرفتن هَش اختصاصی، آن بلوک به بلاک چین افزوده می شود. (فرایند اعتبار سنجی بیت کوین و اجرای بلوک های جدید توسط ماینرها انجام میشود).

معامله کامل شده است و بلوک معامله شما اکنون با بیت کوین بلاک چین یکپارچه شده است.

برخی مزایای بلاکچین:

بزرگترین مانع کلاهبرداران

بالا رفتن دقت در عملکرد با حذف نیروی انسانی در روند تایید

کاهش در هزینه ها با حذف واسط

فناوری شفاف

توزیع شدگی

ثبات

مبادلات همتا به همتا

بهبود فرایند دریافت و مدیریت بودجه خیریه ها

زنجیره های تامین

پرداخت حق تالیف و حق اختراع

بخش مراقبت‌های بهداشتی( مهم‌ترین موارد استفاده بلاکچین در این صنعت، امکان ردیابی دارو‌ها در زنجیره تامین و دسترسی و استفاده از داده‌ها و اطلاعات بیماران است).

مدیریت دولت و عدم تقلب حین رای گیری ها

مشکلات و محدودیت های بلاکچین:

هزینه بالای فناوری مرتبط با ماینینگ( استخراج بیت کوین)

قابل هک شدن

تاریخچه استفاده در فعالیت های غیرقانونی

تراکنش های پایین در ثانیه

حمله 51 درصدی

مشکل بودن اصلاح داده ها

احتمال از دست رفتن سرمایه در صورت فراموش کردن کلید خصوصی

کم بازده بدلیل رقابتی و ریسکی بودن

ذخیره­‌سازی (یعنی اگر یک دفتر کل برای دانلود و ذخیره‌سازی بیش از اندازه بزرگ شود، شبکه با خطر از دست دادن گره­‌ها مواجه میشود).

صحبت پایانی

 

بلاکچین یک سیستم نوظهور است که 12سال است که کشف شده و هنوز ظرفیت های شناخته نشده بسیاری از بلاکچین باقی مانده که با گذشت زمان خودرا نشان میدهد. در واقع ما یک فناوری فوق العاده و پرکاربرد داریم ولی هنوز با تمام ابعاد آن آشنا نیستیم. برخی حتی این تفکر را دارند که بلاک چین میتواند انقلاب صنعتی چهارم را رقم بزند، باید منتظر ماند و دید…

Schedule appointment

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

مرضیه صریر

Vestibulum ante ipsum

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Donec rutrum congue leo eget malesuada vestibulum.

Learn more about us

یک دیدگاه

  1. bomarzadmin13661366 مرداد ۱۰, ۱۴۰۰ در ۱۹:۰۵ - پاسخ

    ممنونم از مطالب مفیدتون با تشکر از شما

ارسال دیدگاه