چرا جذب نقدینگی اهمیت دارد؟

بوم ارز به دلیل نحوه کار AMM هرچه نقدینگی بیشتری در استخر وجود داشته باشد، محدودیت برای سفارشات بزرگ در شبکه را کاهش می‌دهد. که به نوبه خود ممکن است میزان بیشتری را به سیستم عامل خود برساند. باید به خاطر داشته باشید که قیمت گذاری به واسطه‌ی یک الگوریتم مشخص می‎ شود. به روشی ساده میزان تغییر بین توکن‎ های موجود در استخر نقدینگی پس از معامله اندازه گیری می‎شود. اگر این نسبت با اختلاف زیادی تغییر کند میزان لغزش زیاد بوده است‎.

تعریف ضرر ناپایدار یا impermanent loss

ضرر ناپایدار وقتی اتفاق می افتد که نسبت قیمت توکن های سپرده شده پس از واریز آنها در استخر تغییر کند. هرچه تغییر بزرگتر باشد ، ضرر ناپایدار بزرگتر است. به همین دلیل است که AMM ها با جفت رمزهایی که دارای ارزش مشابه هستند ، مانند پول های پولادین ثابت یا توکن های بسته بندی شده بهترین عملکرد را دارند. اگر نسبت قیمت بین جفت ارز در محدوده نسبتاً کمی باقی بماند ، ضرر ناپایدار نیز ناچیز است.

بوم ارز از طرف دیگر، اگر این نسبت تغییر زیادی کند، ارائه دهندگان نقدینگی بهتر است به جای افزودن بودجه به یک شبکه، به سادگی توکن ها را حفظ کنند. حتی در این صورت، استخرهای یونی سواپ مانند ETH / DAI که کاملاً در معرض ضرر ناگهانی قرار دارند به لطف هزینه های تجاری که به آنها تعلق می گیرد سودآور می‌شوند.

بازارساز خودکار
بازارساز خودکار

بوم ارز با این اوصاف ، «ضرر ناگهانی» راهی عالی برای نامگذاری این پدیده نیست. با این حال ، اگر وجوه خود را با نسبت قیمتی متفاوت از سپرده گذاری خود برداشت کنید ، ضررهای آن دائمی می‌شود. در برخی موارد ، هزینه های معاملاتی ممکن است ضررها را کاهش دهد ، اما هنوز هم در نظر گرفتن خطرات مهم است. هنگام واریز وجه به AMM مراقب باشید و مطمئن شوید که پیامدهای ضرر ناگهانی را درک می کنید.

سخن آخر

بازارسازان خودکار جز اصلی فضای دیفای هستند. آنها اساساً هر کسی را قادر می سازند تا بازارها را به صورت یکپارچه و کارآمد ایجاد کند. در حالی که در مقایسه با  اوردر بوک محدودیت هایی دارند، اما نوآوری کلی آنها در رمزنگاری بسیار ارزشمند است.

بازار ساز خودکار - دیفای -استخر نقدینگی
بازار ساز خودکار – دیفای -استخر نقدینگی

بازارسازهای خودکار هنوز در مراحل آغازین خود قرار دارند. و پروژه ای نوپاهستند. بازارسازان خودکاری که این روزها مورد استقبال بیشتری قرار می‎ گیرند(مانند یونی سواپ، کرو و پنکیک سواپ) از لحاظ طراحی چشمگیرند اما از لحاظ خصوصیت‌ها کاملا نابالغ باقی مانده‎ اند. و به احتمال زیاد در آینده‎ نزدیک باید منتظر بسیاری از طرح‎ های خلاقانه باشیم که سبب کاهش هزینه‎ ها، استهلاک کمتر و در نتیجه نقدینگی بیشتر برای هر کاربر در شبکه دیفای شود.

Schedule appointment

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

bomarzadmin13661366

Vestibulum ante ipsum

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Donec rutrum congue leo eget malesuada vestibulum.

Learn more about us

ارسال دیدگاه